PERSEIDALIA 2013, Galeria Renesowo, Nowe Guty 64, Mazury

Corocznie sierpniowe niebo zdobi bogaty deszcz meteorów, w potocznym języku rozpoznawanych pod nazwą spadających gwiazd - tak niesłuszną, jak i poetycką. To zjawisko spalających się w górnych warstwach atmosfery ziemskiej drobinek materii pochodzących z rozpadu komety Swift-Tufte. Przepiękne astronomiczne widowisko prezentuje najpiękniej swoje oblicze pomiędzy 12-stym a 14-stym sierpnia. Szczególnie spektakularnie jest tuż przed świtem. Sierpniowy rój meteorów należy do najintensywniejszych zjawisk tego typu. Jego radiant, czyli pozorny punkt na niebie, z którego rozbiegają się ścieżki meteorów, podróżuje przez gwiazdozbiory Kasjopei i Żyrafy. W okresie maksimum swojej aktywności znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza, skąd pochodzi jego nazwa - Perseidy. Stąd też zaczerpnęliśmy nazwę dla naszego, kolejnego już naukowogo i artystycznego działania - Perseidaliów.

Celem tego działania jest łamanie granic między nauką i sztuką, dysocjacyjnym poznaniem i aktywną kreacją. Inicjacja dialogu pomiędzy miłośnikami jednej i drugiej dziedziny, a przede wszystkim wspólne działanie w obszarze twórczej kreacji i naukowego rygoru. W zgodzie z naturą i naturalnym porządkiem, bezwzględnie wyznaczającym granice i budującym pomost między, pozornie odległymi, dziedzinami poznania.

W ramach projektu odbyły się obserwacja nocnego nieba w dniach 11-12 sierpnia 2013 oraz pomiar aktywności roju perseidów, poprzedzony prelekcjami i warsztatami. Przygotowaliśmy również pokazy planetaryjne, które odbyły się w przenośnym planetarium na terenie galerii RenesArt, oraz działania z pogranicza nauki i sztuki realizowane przez uczestników pod okiem artystów i naukowców.

Wydarzenia Perseidalia 2013

Warsztaty Obserwacji Meteorów Tomasz Łojek

Trzydniowe warsztaty obserwacji meteorów przeprowadzone przez Tomasza Łojka z Pracowni Komet i Meteorów oraz prelegenta mobilnych planetariów Astropark.

Rzeźba 'Zastygli Siłacze'
MGWS

Celem Perseidaliów i współpracy w ramach Małej Grupy Wielkich Spraw jest dochodzenie do nowej jakości poprzez interdyscyplinarną wielokierunkową komunikację. Różne języki, różnych dziedzin, w ramach różnych paradygmatów mają spotkać się gdzieś pomiędzy i w tym gdzieś pomiędzy pracujemy...

Wahadło Foucault'a
MGWS

Wahadło Foucaulta jest spektaklem zjawiskowym. W swoim założeniu obrazuje ruch Ziemi wokół własnej osi, ale również jako wahadło - podobnie jak w ściennych zegarach - może być postrzegane, jako miernik czasu i zmiany.

Obiekt Czelabiński
dr Kamil Złoczewski

Dramatyczna historia przelotu największego znanego superbolidu od czasów katastrofy tunguskiej w 1908r. Fascynująca opowieść o meteorze Czelabińskim z 15tego lutego 2013.

Po drugiej stronie luster
dr Patrycja Dołowy

Sztuka i nauka - pozornie dwa różne języki. Wydaje się, że kod logiki i kod antylogiki niewiele mają ze sobą wspólnego. Świat po drugiej stronie lustra zdaje się irracjonalny, a jednak czyż nie rządzą nim ścisłe prawa, tylko nieco odwrotnie zapisane?

Luneta Wyobraźni
Andrzej Renes

Warsztat prowadzony przez rzeźbiarza, poszukiwacza idei, wizjonera. Uczestnicy razem zaglądają, zagłębiając się w swojej wyobraźni, dalej niż można dojrzeć przy użyciu teleskopów....

Wszechświata ludzi o długich i krótkich oczach
Mirosław Trociuk

Warsztaty Ilustracji i Reportaż
Łukasz Bogdanowicz

Główną ideą warsztatów było zilustrowanie momentów, chwil, ruchu całego wydarzenia jakim były Perseidalia. (...) Wspomagając się ilustratorsko-komiksowym medium powstała plansza wypełniona “szczerymi” szkicami.

Obserwacje w paradygmacie Formy Otwartej
Krzysztof Renes

Moment w którym zaczyna się zarówno nauka jak i sztuka to obserwacja. Niezależnie od jej celu wszyscy, wpierw w procesie percepcji, konceptualizacji i w końcu dochodzenia do wniosków przechodzimy podobną drogę ...

Obserwacje plam słonecznych
Astropark

Otwarte spotkania ze specjalistami z Astropark. Obserwacja plam słonecznych oraz pomiar aktywności Słońca. Poszukiwania układów wirowych.

Cyjanotypia
Natalia Kaczmarek

Zaczęło się od tego, że Perseidy, a potem że Perseidalia. Skoro już noc, niebo i gwiazdy to czemu nic z tym nie zrobić? Więc zrobiliśmy ...

Uczestnicy

Łukasz Bogdanowicz Ilustrator

Zawodowo architekt i grafik. Z zamiłowania rysownik i ilustrator. Pasjonat powieści graficznych. Od dziesięciu lat współpracuje z wieloma pracowniami architektonicznymi w Szczecinie. W 2012 roku założył autorską pracownię projektową działającą na pograniczu architektury i grafiki. Gdy miasto śpi, tworzy ilustracje i powieści graficzne. W ramach Perseidaliów weźmie udział w obserwacjach oraz przygotuje komentarz rysunkowo-fotograficzny, czyli komiksową planszę obserwacji nieba.

Patrycja Dołowy fotograficzka, dziennikarka, dr nauk przyrodniczych

Z wykształcenia artystka fotograficzka i dr nauk przyrodniczych, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aktywna artystka i działaczka społeczna, autorka tekstów o nauce, sztuce i kulturze. W swojej sztuce posługuje się różnymi mediami, głównie fotografią i grafiką, a także tekstem i performance. Brała udział w ponad 30 wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Francji, Danii, Niemczech, we Włoszech. Publikowała w pismach artystycznych i kulturalnych oraz w magazynach wielkonakładowych tj. Format, Magazyn Sztuki, Przekrój, Exclusiv. Współpracowała z Przekrojem i kwartalnikiem popularnonaukowym Akademia. Jest działaczką i wiceprezeską Fundacji MaMa, członkinią Rady Upowszechniania Nauki PAN, dziennikarką naukową.

Mariusz Jarzębowski Przedsiębiorca

Przedsiębiorca, który pracował w przemyśle nowych technologii w Stanach Zjednoczonych, Austrii i Niemczech. Przed powrotem do Europy, Mariusz pracował w Dolinie Krzemowej w NeXT i Apple, kierowanych przez Steve'a Jobsa. W Polsce zaangażowany był w nowe przedsięwzięcia. Mariusz pracował również w funduszu inwestycyjnym, gdzie kontynuował prace nad rozwojem nowych przedsięwzięć oraz był w ich Radach Nadzorczych i Doradczych. W Microsoft, jako specjalista do spraw strategii konkurencji i nowych rynków, Mariusz pomagał firmom kreować nowe źródła wzrostu i uczyć się od start-upów. Posiada MBA i MS ze Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej (we współpracy z London Business School).

Natalia Kaczmarek artystka plastyk

Studentka warszawskiego ASP na wydziale architektury wnętrz ze specjalizacją wystawiennictwo. W swojej pracy wychodzi z założenia, że warto projektować wspólnie z ludźmi a nie dla "klientów". Prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży z zakresu architektury i designu. Dąży do budowania kreatywnego kapitału społecznego poprzez edukację artystyczno-projektową. Pasjonatka starych technik fotograficznych. Od jakiegoś czasu zajmuję się cyjanotypią. Równieź eksperymentuje z fotografią otworkową.

Ryszard Leykam muzyk

Muzyk, propagator kultury W ramach Perseidaliów weźmie udział w obserwacjach nocnego nieba

Tomasz Łojek obserwator nieba

Od 2006 roku systematyczne obserwuje niebo. Od kilku lat aktywnie współpracuje z Pracownią Komet i Meteorów, dostarczając obserwacje wizualne i video meteorów. Przeprowadził setki godzin obserwacji. Na ich postawie powstają analizy i publikacje naukowe.

Od dwóch lat pracuje w mobilnym Planetarium „Astropark'' w roli prezentera. W ramach Perseidaliów przeprowadził prelekcję w Planetarium, praktyczne warsztaty z obserwacji nocnego nieba oraz grupowe pomiary aktywności Perseidów.

Andrzej Renes artysta rzeźbiarz, prezes Fundacji RenesArt.

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli. Autor wielu projektów nagród wręczanych corocznie, m.in.: Wiktora - nagrody dla osobowości telewizyjnych, Nagrody Kisiela Tygodnika Wprost, Czempiona - nagrody dla 10 najlepszych sportowców roku. Rzeźby Renesa prezentowane były na wystawach indywidualnych w kraju i za granicą, znajdują się w muzeach oraz w kolekcjach prywatnych. Autor pomników: Kardynała Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, Studenta na Uniwersytecie Warszawskim i wielu innych. Propagowanie działań kulturalnych, artystycznych i naukowych. Laureat nagrody 'Order Uśmiechu' przyznawanej przez dzieci.

Krzysztof Renes koordynator artystyczny Perseidaliów

Socjolog. Perkusista. Rzeźbiarz przede wszystkim. Każda rzeźba jest dla mnie nowym wyzwaniem, doświadczeniem i zagadką, a każdy materiał, technika i temat może być pretekstem do tworzenia. Koncept, proces, forma i treść są równoważne i razem rzutują na jakość pracy. Jednocześnie trzeba powiedzieć, że rzeźbienie jest magią i nic w świecie rzeźby nie jest pewne. Z każdą pracą odkrywam nową jakość w sobie i otaczającym mnie świecie. Magisterium z socjologii dało mi specyficzne dla tej nauki widzenie świata, które rzutuje na moją twórczość. Co za tym idzie, używając języka rzeźby, próbuję nazwać otaczającą nas rzeczywistość, złożoną z aktów jednostkowych i zbiorowych, oraz kondycję człowieka współczesnego.

Alena Siutsova dziennikarka

Białorusinka, od ponad siedmiu lat związana z Polską. Dziennikarka i spikerka radiowa. Studentka w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Pisze pracę na temat białoruskiego "kina opowiadanego". Instruktorka jogi. Lubi zachody słońca. Kiedy nie pracuje to śpiewa, maluje, wymyśla i montuje filmy albo medytuje.

Konrad Smoliński koordynator naukowy Perseidaliów

Statystyk i Ekonometryk z tytułów i wykształcenia. Z zamiłowania fizyk i pasjonat astronomii. Popularyzator nauki. Baczny obserwator. Wykładowca i tutor - czasem prowokatywny.

Badacz w zakresie teorii identyfikacji, mechanism design, analizy wielkich danych oraz statystycznych metod komunikacji.

Wykładowca na Uniwersytecie Dzieci w Krakowie. Pasjonat gry GO oraz szczepu Tarahumara. Windsurfer i maratończyk.

Michal Świackiewicz muzyk i poeta.

Lider i założyciel zespołu „Ostatni Przystanek Postępu”. Konstruktor instrumentów muzycznych. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, aplikant radcowski, specjalista z zakresu prawa własności intelektualnej.

Robert Szaj miłośnik astronomii, dziennikarz, ekonomista.

Miłośnik astronomii od kołyski. Zwycięzca Ogólnopolskiego Seminarium Astronomicznego w Grudziądzu oraz rekordzista - laureat tego konkursu (pięciokrotnie zajmował miejsca w pierwszej piątce). Popularyzator astronomii i nauk ścisłych. Pomysłodawca i założyciel Fundacji Nicolaus Copernicus i Stowarzyszenia „Instytut Ekoprussia”, które m.in. propagują wiedzę o Wszechświecie. Buduje dwa obserwatoria astronomiczne : w Truszczynach i Kurzętniku.

Jeden z pierwszych członków Pracowni Komet i Meteorów, namiętny obserwator gwiazd zmiennych. Wiceprezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, współtwórca sportowych sukcesów niepełnosprawnych sportowców na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie. Autor kilku albumów fotograficznych i książek, producent filmów dokumentalnych.

Mirosław Trociuk nauczyciel, fizyk.

Nauczyciel fizyki w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącym we Włodawie. Od siedemnastu lat opiekun Szkolnego Koła Astronomicznego PULSAR. Miłośnik astronomii, muzyki i śpiewu chóralnego.

W ramach Perseidaliów podzieli się refleksjami nt. wszechświata ludzi o długich i krótkich oczach.

Paweł Zerka politolog, ekonomista, amerykanista, muzyk, dziennikarz, blogger.

Pracuje jako analityk polityki międzynarodowej w Centrum Strategii Europejskiej demosEUROPA. Pisze doktorat z ekonomii o intelektualnych źródłach argentyńskiego protekcjonizmu. Klawiszowiec w zespole Winnie Cooper. Autor bloga "noty z bogoty" (www.notyzbogoty.blogspot.com). Członek redakcji Magazynu Kontakt. Lubi jogę mysore i kolumbijską kawę.

Kamil Złoczewski astrofizyk, popularyzator nauki, prelegent planetarium.

Doktor nauk fizycznych, w specjalności astrofizyka obserwacyjna (Centrum Astronomicznym M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk). Od roku 2010 pracuje w Planetarium Centrum Nauki Kopernik, jako starszy specjalista ds. pokazów, tworząc ofertę interaktywnych pokazów na żywo. Aktywnie popularyzuje astronomię poprzez wykłady, radio, telewizję oraz w internecie. Autor setek artykułów popularnonaukowych dotyczących astronomii i astronautyki. Pracuje z dziećmi i młodzieżą. Swoją pasję astronomiczną zgłębia poprzez pracę zawodową oraz miłośnicze obserwacje zjawisk astronomicznych.